Lightway s.r.o. - tubusové světlovody, křišťálový světlovod
Volejte teď: +420 235 300 694
Vyplňte a klikněte na Odeslat:
*

*

Jak  vybrat světlovod?
jakub brandalík

jakub brandalík
specialista na světlovody

světlovody lightway   ›   Bydlení   ›   Jak vybrat světlovod?

Lightway křišťálové světlovody a světelná potrubí přivedou dostatek denního světla tam, kde je ho potřeba a po dlouhou dobu.

Proč byste měli svítit žárovkou doma přes den? Kolik peněz stál váš dům? A přesto nemáte ve všech místnostech denní světlo?

7 tipů jak vybrat tubusový světlovod a nespálit se:


Který

1. Který světlovod je pro vás vhodný - návrh světlovodu

S tubusovým světlovodem by Vám měl poradit zkušený člověk, který navrhuje světlovody každý den. Dejte zvýšenou pozornost návrhům od střechařů, pokrývačů, stavebních firem a stavebnin. Myslí to s vámi dobře a chtějí vám pomoct, ale světlovody je neživí každý den a návrh nemusí být ve většině případů profesionální.


2. Z čeho je světlovod vyroben a podle čeho se orientovat?

Kopule

Střešní kopule světlovodu

Všeobecně jsou vyrobeny buď z plastu či ze skla, případně tubusový světlovod nemá kopuli a místo ní je střešní okno. Plastové kopule bývají z polykarbonátu, jedná se o velmi pružný plast, ale je velmi náchylný k poškrábání. Není odolný vůči UV záření, již po pár letech dochází ke zbělení nebo zežloutnutí a tím ke snížení propustnosti světla až o 50 %. Takové zabarvení polykarbonátu je vidět na střešních světlících nebo na starších krytech reflektorů aut. Kopule se z tohoto plastu vyrábí z důvodu snadného zpracování a nízké ceny základní suroviny.

Plastové kopule mohou být vyrobeny z kvalitního plastu s názvem Plexiglass. Svými vlastnostmi se blíží sklu. Jsou více odolné vůči poškrábání a mají přirozenou odolnost vůči UV záření. Mají dobrou propustnost světla po dlouhou dobu životnosti. Střešní kopule mohou být vyrobeny ze sodno draselného optického skla nebo z křišťálového skla. Jejich propustnost pro světlo se časem nemění. Jejich povrch je tvrdý a neulpívá na nich smog (nevpéká se do povrchu) a prachové nečistoty. Každý déšť dokonale kopuli omyje a tím je samočistící. Povrch se nepoškrábe poletujícím prachem při silném větru. Mají výborné optické vlastnosti a schopnost sbírat denní světlo a posílat jej do tubusu. Nestárnou vlivem UV záření a střídáním teplot a vlhkosti. Jejich nevýhodou je však vyšší cena. Někteří výrobci nepoužívají kopuli, ale instalují místo ní střešní okno, na které pak napojí tubus světlovodu. Toto řešení je zajímavé, ale jen pro prostory, kterým stačí menší množství denního světla. Rovná plocha okna totiž odráží 30 % světla pryč od světlovodu už rovnou na střeše. Na rovném povrchu se snadněji udrží smog a prach a je potřeba plochu udržovat v čistotě. Sníh na této velké rovné tabuli ulpívá velmi snadno, tak nezbývá nic jiného než vylézt na střechu a okno zbavit sněhu anebo to vydržet bez denního světla a ve dne svítit žárovkou. Na kopulích se také objevují různá profilování povrchu a odrazné reflektory uvnitř kopule. Tyto úpravy mají zvýšit množství světla nachytaného kopulí. Funguje to, ale jen při jasné, slunečné obloze. Při zatažené obloze, kdy je denní světlo nejvíce potřeba působí taková vylepšení jako překážka vstupu difuzního (rozptýleného) světla a světlovod svítí o poznání méně. Tedy pokud chceme připlatit za tyto vylepšení, budeme mít více světla při jasné, slunečné obloze, ale méně světla při zataženém zimním odpoledni.

Tubus

Tubus světlovodu

Existují světlovody a existují tzv. šerovody. Dívejte se hlavně, z čeho a jak je vyrobena odrazná (reflexní) vnitřní vrstva tubusu. Existují světlovody, které místo pevného tubusu používají tzv. flexibilní (ohebný a měkký) tubus. Jedná se spíše o rukáv než tubus. Materiál vypadá jako silnější alobal skládaný do harmoniky a po natáhnutí má vytvořit tubus, který vede světlo. Kdo se naláká na cenu, která bývá méně jak poloviční, bude muset v takovém světlovodu svítit žárovkou přes den a denního světla dostane velmi málo.

Pak existují světlovody, které mají pevné tubusy z hliníku, ale jejich odrazná vrstva je z folie která byla nalepena lepidlem na hliníkový povrch. Uvádějí vysokou odrazivost, skoro až 100% bez pár desetin. To je pravda, ale jen pro určité barvy spektra denního světla, ne pro všechny barvy denního světla stejně. A co navíc, mají nízkou směrovou odrazivost, jen 50% paprsků pod typickým odrazným úhlem 45 st. v tubusu pokračuje světlovodem až k difuzéru. Jejich životnost je omezena právě tím, že jde o nalepenou vrstvu. Lepidlo nemá rádo střídání teplot a přítomnost vlhkosti. Tím, že je vrstva nalepena, vznikají na povrchu malé bublinky vzduchu viditelné tak, že rozostřují povrch tubusu – poznáte to, když se podíváte proti světlu na vnitřní povrch tubusu. To způsobuje, že dochází k velké difuzi odražených paprsků světla uvnitř tubusu (paprsky se při každém odrazu od stěny tubusu rozpadnou do mnoha menších) a světlo ztrácí na síle. Nejdražší, ale nejúčinnější variantou jsou hliníkové pevné tubusy, které mají reflexní (odraznou) vrstvu pro vedení světla vyrobenou chemickým napařováním ve vakuu a používají několik vrstev včetně stříbra. Tyto tubusy dosahují odrazivosti v plném spektru barev 98%, v určitých barvách až 99,8%. Vznikají náročnou výrobní metodou, kdy se nanášené optické a ochranné látky rozpustí do formy páry za použití vakua a rozžhavené plazmy. Kromě jiného se používá stříbro a oxidy křemíku, které upravují optické vlastnosti odrazu na maximum. Mají brilantní, rovný povrch s nízkou difuzí odražených paprsků světla a schopnost vést nezměněné barvy denního světla na dlouhé vzdálenosti bez ztráty intenzity. Mají odolnost vůči střídání teplot a vlhkosti uvnitř tubusu. Záruka na jejich odrazivost bývá 25 let. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Difuzér

Difuzér světlovodu – rozptylovač světla v místnosti

Má za úkol rovnoměrně rozptýlit přivedené světlo po celé místnosti. V zásadě existují plastové difuzéry a skleněné difuzéry a platí zde podobné zákonitosti a pravidla jako u kopulí, tedy odolnost nebo neodolnost vůči UV záření, či vysoká nebo nízká schopnost propouštět denní světlo. Skleněné difuzéry nemění časem barvu a neupravují barvy denního světla. Sklo je hodnotnější materiál v interiéru než plast a vydrží velmi dlouhou dobu bez známek stárnutí.


Výrobce

3. Od jakého výrobce vybrat světlovod?

Na světě je asi 30 výrobců tubusových světlovodů. Nejvíce jich je v USA. Patří sem renomované značky, ale i výrobci, kteří tubusové světlovody dělají doma v garáži. Zjistit si reference a jít se podívat na místa, kde jsou tubusové světlovody namontovány a vidět je přímo v akci, je užitečná věc. Při takovém porovnání teprve zjistíme, jaké jsou rozdíly


Prodejce

4. Od jakého prodejce světlovod koupit?

Firem, které nabízejí tubusové světlovody ve svém sortimentu, je mnoho. A mají často společného jmenovatele. Nechce se jim za konečným zákazníkem, mají sklon mít své distributory a ti pak mají své distributory ve formě pokrývačských a střechařských firem. Jak vypadá potom konečný odborný návrh tubusového světlovodu? Kolik lidí musí mít zisk z jeho prodeje, aby se světlovod dostal k zákazníkovi a svítil mu? Když k Vám zástupce firmy přijede, nebo Vy přijedete do jeho sídla a věnuje se Vám člověk, který denně udělá technický návrh na pět případů světlovodů, bude Váš nákup jistější a kvalitnější. Co Vám řeknou stavebniny v případě reklamace, že z Vašeho světlovodu vytéká zkondenzovaná voda? Dokážou to vyřešit?


Kdo

5. Kdo světlovod namontuje?

Musí to být lidé, kteří rozumí střechám, to je první předpoklad, že tubusový světlovod nebude zlobit zatékáním. Musí to být lidé, kteří jsou pečliví a zbytečně nespěchají. A měli by to být montážníci, kteří montují světlovody každý den, protože montáž světlovodu není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Vysoká záruka a špičkové materiály světlovodu nezaručí, že chybou montáže přijde vše nazmar a Vy zaplatíte hodně peněz za další starost do Vašeho domu. Pokud již máte světlovod namontovaný, nebo se montuje právě teď, zeptejte se montážní firmy, jak například napojila parozábranu na tubus? Jak zajistila, že ze světlovodu nepoteče v zimě voda a na stěnách nebudete mít plísně? Mnohdy je takovými otázkami zaskočíte.


Jak dlouho

6. Na jak dlouho chci světlovod?

Stačí mi světlovod na 8 - 10 let a pak jeho hlavní části nechám vyměnit? Některé tubusové světlovody vydrží i 50 let. Kdy chci do domu zase pouštět montážníky a mít starosti s úklidem a organizací?


Za kolik

7. Kolik chci za světlovod utratit?

Za šerovod zaplatíme obvykle do 20.000,- Kč. Za světlovod, který vydrží 8 – 10 let, je potřeba zaplatit do 30.000,- Kč. Za světlovod, který přivádí pořád dostatek světla po dlouhou dobu a u kterého se nebudeme obávat, že nám z něj na podlahu poteče voda, zaplatíme 30.000,- Kč – 50.000,- Kč. Když rozpočítáme cenový rozdíl mezi posledně jmenovaným typem a dobu, po kterou chceme tubusový světlovod mít funkční, tedy alespoň 40 let, kolik je to peněz navíc za jeden rok? A za jeden měsíc?


Ceník

*

*

*

*

*Povinný údaj

Chápeme, že chcete vědět cenu, protože cena je důležitá. Firmy, které Vám chtějí pouze prodat světlovod, Vám dají ceník. Lidem, kterým záleží na tom, aby Vaše místnost měla dostatek denního světla, se Vás nejdříve zeptají na Vaše představy a požadavky a až potom Vám navrhnou správný světlovod, sdělí jeho cenu a vy se sami rozhodnete. Stejně tak postupujeme i my. Vyplňte tak níže uvedený formulář a my Vás budeme obratem kontaktovat.

Chci vědět cenu světlovodu

*

*

*

*

*Povinný údaj

Chápeme, že chcete vědět cenu, protože cena je důležitá. Firmy, které Vám chtějí pouze prodat světlovod, Vám dají ceník. Lidem, kterým záleží na tom, aby Vaše místnost měla dostatek denního světla, se Vás nejdříve zeptají na Vaše představy a požadavky a až potom Vám navrhnou správný světlovod, sdělí jeho cenu a vy se sami rozhodnete. Stejně tak postupujeme i my. Vyplňte tak níže uvedený formulář a my Vás budeme obratem kontaktovat.

Video - 7 tipů pro výběr světlovodu
Chci vědět
cenu světlovodu

Připravili jsme pro Vás video seriál „7 věcí, které byste měli vědět při výběru světlovodu“. Pro zaslání všech 7 tipů postačí, když uvedete Váš email: 7 věcí, které byste měli vědět při výběru světlovodu

*

*